Pingwiny w Afryce?


Gdzieś pomiędzy Kapsztadem a Przylądkiem Dobrej Nadziei, nad Fałszywą Zatoką, po wschodniej stronie cypla znajduje się pewna plaża, a na niej dziesiątki małych, czarno-białych, tuptających w tę i we w tę w bliżej nieokreślonym celu stworzeń – to pingwiny przylądkowe! Czy jak kto woli – Spheniscus demersus.

Podróżując w kierunku Cape Point nie sposób nie odwiedzić plaży Boulders znajdującej się nieopodal miasteczka Simon’s Town. Pingwiny osiedliły się tutaj na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Na początku były to tylko dwie pary, kolonia w ciągu kilku lat rozrosła się do ponad trzech tysięcy osobników. Plaża jest częścią Parku Narodowego Góry Stołowej.

Wstęp do parku to koszt 55 randów południowoafrykańskich, czyli około 18 złotych. Plażę powinno się odwiedzić jak najbardziej. Spacerując po specjalnie wyznaczonych ścieżkach i kładkach można podziwiać te urocze zwierzaki. Pingwiny chodzą po plaży, zbliżają się bardzo blisko do turystów, ale nie warto i nie można ich głaskać, potrafią dotkliwie podziobać. Na szczęście wolą znacznie bardziej wylegiwać się w promieniach słońca niż spoufalać z ludźmi. Czasami wydaje się nawet, że turystów nie zauważają w ogóle.

Dziwię się im niezmiernie. Temperatury wody po tej stronie przylądka potrafią być o kilka stopni niższe, niż na zachodnim wybrzeżu, osiem kilometrów stąd!

Pingwiny przylądkowe parują się na całe życie i każdego roku wracają do tego samego gniazda by wychować młode. Gatunek ten jest endemiczny dla południowej Afryki. Oprócz plaż na wybrzeżu Namibii i RPA można spotkać go głównie na pobliskich wysepkach.

Fotografujemy, spacerujemy, obserwujemy, wygłupiamy się. Cała atrakcja zajmuje nam około godziny. Kierujemy się w kierunku Cape Point.

Jeden komentarz na temat “Pingwiny w Afryce?”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s