St James – w drodze na Przylądek Dobrej Nadziei


A-25St James to ponad półtysięczne miasteczko leżące nad Fałszywą Zatoką jakieś trzydzieści kilometrów na południe od centrum Kapsztadu. Miejscowość znajduje się na wschodnim wybrzeżu Przylądka. Jako że mieszkamy u naszego hosta w Muizenberg, grzechem byłoby nie odwiedzić tego miejsca po drodze do Cape Point.

Do St James dojeżdża pociąg zarówno z Kapsztadu jak i z Muizenberg. My na szczęście mamy swój własny samochód, dlatego też dużo łatwiej nam zorganizować trasę przejazdu, nie ograniczając się do rozkładów pociągów i konkretnych godzin. Wyjeżdżamy rano i wzdłuż wybrzeża kierujemy się na południowy zachód. To tylko trzy kilometry, cała trasa zajmuje nam chwilę więcej, gdyż droga tuż przy brzegu jest remontowana i musimy użyć tej równoległej. Kolejne czternaście kilometrów stąd leży Simon’s Town, gdzie można podziwiać kolonię pingwinów przylądkowych.

St James wciśnięte jest pomiędzy skaliste wybrzeże a strome zbocza gór. Tworzy to niesamowity klimat. Dodatkowo szczyty spowite są jeszcze poranną mgłą. W sierpniu temperatury tutaj przypominają mi naszą wiosnę (w RPA jest zima), jest bardzo rześko, powietrze jest czyste.

Główną atrakcją plaży są zdecydowanie kolorowe domki (beach boxes) służące do przebierania się w stroje kąpielowe. Oprócz nich na plaży znajduje się również sztucznie zrobiony basen pływowy – rodzaj zbiornika wypełniony wodą morską, który zazwyczaj oddzielony od morza pozostaje podczas odpływu. Podczas przypływu woda z basenu i morza miesza się.

2 myśli w temacie “St James – w drodze na Przylądek Dobrej Nadziei”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s