Zwiedzanie Hamburga – promami po Łabie.


Krótki poradnik o tym, jak zrealizować zwiedzanie Hamburga od strony portu i rzeki. Opis najważniejszych przystanków, linii, koszty i atrakcje, o które warto zahaczyć podczas rejsu promem.

Zacznę od rzeczy najprzyjemniejszej – wszystkie niżej opisane linie promowe wchodzą w skład całodziennego biletu grupowego dostępnego w każdym automacie, którego koszt wynosi 11,2 euro i ważny jest w dni powszednie od 9 rano do północy i całodobowo w weekendy. Na jednym bilecie może podróżować maksymalnie 5 osób. Koszty zwracają się już przy dwóch osobach.

Landungsbrücken

linie promowe: 61, 62, 72, 73, 75

Landungsbrücken to główna stacja przesiadkowa i samo serce portu. Tłumaczenie nazwy przystanku w żeglarskiej nomenklaturze to pirs, w terminologii bliższej niepływającym na co dzień – przystań, kładka, molo. To właśnie stąd odpływa większość promów w rejs wzdłuż hamburskiej Łaby. Węzeł komunikacyjny rozbudowany jest dodatkowo o stację metra (U-Bahn) i pociągów podmiejskich (S-Bahn), choć obecnie granice pomiędzy nimi zatarły się.

Tuż przy przystani stoi ogromny żaglowiec – Rickmer Rickmers, obecnie na stałe przycumowany do brzegu. W środku znajduje się muzeum i restauracja. Statek wybudowany został w 1896 roku w niemieckim Bremerhaven, na samym początku służył do transportu ryżu i bambusa z odległego Hong Kongu. Wykupiony w 1912 przez prywatnego właściciela jako Max został pojmany podczas I Wojny Światowej przez Portugalczyków i oddany koronie brytyjskiej jako łup wojenny. Ówczesna już Flores powojennie powróciła w ręce Portugalii, gdzie dwukrotnie jeszcze zmieniała swoją nazwę. W 1983 żaglowiec został wykupiony przez niemiecką organizację, powrócił do swojego pierwotnego imienia i został przeobrażony w pływające muzeum.

Ważnym punktem, który koniecznie trzeba odwiedzić będąc w pobliżu jest St. Pauli Elbtunnel. Przejście o szerokości 2 oraz wysokości 6 metrów, leżące 24 metry pod ziemią, było niesamowitym technicznym rozwiązaniem. Tunel łączący oba brzegi Łaby powstał w 1911 roku i pierwotnie służył jako podwodna droga ruchu samochodowego (stąd ogromne windy dla pojazdów), obecnie w upalny dzień można się tu ochłodzić, spacerując prawie półkilometrowym korytarzem, i usiąść na południowym brzegu, podziwiając panoramę miasta.

Z powrotem można wrócić tą samą drogą bądź złapać prom numer 75 ze stacji Steinwerder.

Jak na prawdziwy port przystało, całkiem niedaleko od Landungsbrücken, przy stacji S-Bahn – Reeperbahn, znajdowała się kiedyś dzielnica rozpusty pełna burdeli i pijalni wszelkich trunków, do której przybywali morscy marynarze stęsknieni za lądowymi przyjemnościami. Obecnie… W sumie niewiele się zmieniło. Spacerując wieczorem w okolicy Davidstraße można natknąć się na dziesiątki młodych, pijanych ludzi, bawiących się w tutejszych pubach i klubach oraz prostytutki wyszukujące prowokacyjnym, zaczepnym spojrzeniem kolejnych zagubionych w swoim życiu klientów.

Klika metrów dalej znajduje się Beatles Platz. To właśnie w Hamburgu, grając w klubie Indra, zespół rozsławił się na cały świat.

Altona – Fischmarkt

linie promowe: 61, 62

Fischmarkt (targ rybny) trzeba koniecznie odwiedzić w niedzielę pomiędzy 5 a 10 rano. Muzyka na żywo, wrzawa i rejwach. Zapach kanapek z rybą, rozlewające się piwo, tańce. Większość krążących tu osób to dogorywające pozostałości sobotniej imprezy, poruszające się niczym duchy pomiędzy stołami. Dookoła głównego budynku rozstawione są stragany z pamiątkami, owocami, warzywami, rybnymi kanapkami i kiełbaskami. W porcie można dostrzec też łódź podwodną U-434 pełniącą obecnie funkcję muzeum.

Dockland – Fischereihafen

linie promowe: 61, 62

Główną atrakcją tego przystanku jest biurowiec przypominający nowoczesny jacht. Istnieje możliwość wejścia na szczyt po zewnętrznych schodach. Za darmo oczywiście. Sześciopiętrowy budynek ukończony został w 2005 roku.

Neumühlen

linie promowe: 62

W słoneczny, upalny dzień to właśnie tutaj pędzą tłumy z całego miasta. Wylegując się na plaży, popijając mrożoną kawę bądź piwo, można obserwować życie portu.

Elbphilharmonie

linie promowe: 72

Rejs linii 72 z Landungsbrücken trwa zaledwie kilka minut. Jest to jedna z mniej obleganych tras, co daje nam możliwość zrobienia paru dobrych fotografii bez konieczności wciskania się pomiędzy ludzi masowo okupujących miejsca przy burcie na innych trasach. Prom zatrzymuje się przy nadal budowanej filharmonii, w nowej dzielnicy HafenCity. Budynek o falującym kształcie ma mieścić w przyszłości salę koncertową z 2150 miejscami, centrum handlowe, pięciogwiazdkowy hotel i 45 mieszkań o powierzchni od 100 do 300 metrów kwadratowych.

Jeśli podobał Ci się wpis i chcesz być na bieżąco z kolejnymi – polub FANPAGE’A lub zapisz się do NEWSLETTER’A (lewe menu boczne). Dzięki!

Szukasz taniego noclegu w Hamburgu? Skorzystaj z MULTIPORÓWNYWARKI HOTELI lub bezpośrednio na AGODA.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s