Samochodem do Czech – przydatne informacje


Aktualizacja: luty 2017

W związku z ostatnią weekendową wycieczką do Czech, postanowiłem napisać kilka praktycznych informacji i porad dotyczących poruszania się własnym samochodem – obowiązkowe wyposażenie, dozwolona prędkość, winiety, paliwo, autostrady i ich ceny.

Autostrady

W Czechach obecnie do użytku oddanych zostało 775 kilometrów autostrad i 472 kilometry dróg ekspresowych. Dodatkowo planowana jest budowa kolejnego tysiąca kilometrów autostrad w ciągu najbliższych lat (kilkadziesiąt kilometrów jest obecnie w budowie). Mapę oddanych do użytku (kolor zielony), budowanych (kolor pomarańczowy) i planowanych autostrad (kolor szary) znajdziecie poniżej.

mapa-velka

Do korzystania z wszystkich autostrad i dróg szybkiego ruchu upoważnia nas zakup winiety (o niej dalej). Warto zauważyć jednak, że nie wszystkie odcinki są płatne – bez konieczności zakupu winiety dojedziemy do Ostrawy oraz obwodnicą Brna, Pilzna i Uścia nad Łabą. Mapa płatnych (pomarańczowy kolor) i bezpłatnych (kolor zielony) odcinków autostrad poniżej.

zpoplatnene-velka

Winiety w Czechach

Winietę można kupić na każdej stacji paliw w Czechach. Dostępne są trzy warianty:

 • Roczna (14 miesięczna) – ważna od 1 grudnia poprzedzającego roku do 31 stycznia następnego roku (Dla przykładu – winieta roczna 2016 ważna jest od 1 grudnia 2015 do 31 stycznia 2017). Koszt takiej winiety to 1500 koron czeskich (około 250zł).
 • Miesięczna – ważna przez miesiąc od zaznaczonej daty (Przykładowo winieta kupiona 14 marca ważna jest od tego dnia aż do końca 14 kwietnia). Koszt wynosi 440 koron czeskich (około 70zł).
 • Dziesięciodniowa – ważna od pierwszego dnia zaznaczonego na naklejce do końca dziesiątego dnia. Koszt to 310 koron czeskich (około 50zł).

Na naklejkę należy wpisać numer rejestracyjny samochodu i przykleić ją w prawym dolnym rogu przedniej szyby od wewnętrznej strony. Pozostały papierek należy zostawić na wypadek kontroli. Naklejka nie jest ważna bez owego dokumentu.

Powyżej wspomniane ceny dotyczą pojazdów o masie całkowitej do 3,5 tony. Motocykle po autostradach w Czechach poruszają się za darmo.

Kara za nieposiadanie ważnej winiety lub jej brak wynosi do 5000 koron czeskich (mandat) lub do 100 000 koron czeskich (postępowanie administracyjne).

Więcej informacji dotyczących winiet i autostrad znajdziecie na motorway.cz

Aktualną sytuację na czeskich drogach sprawdzicie na dopravniinfo.cz lub uamk.cz.

Warto również podkreślić, że aktualnie trwają prace nad wprowadzeniem darmowej pomocy drogowej (również dla obcokrajowców) dla posiadaczy winiety. Na razie usługa została wprowadzona na autostradzie D1 (Ostrawa – Brno – Praga), wkrótce zasięg usług ma zostać poszerzony o inne główne drogi. Pomoc polegać będzie nie na naprawie samochodu lecz na pomocy w jego odholowaniu lub zorganizowaniu lawety. Pomoc można wezwać wybierając numer +420 800 280 281. Źródło: auto.idnes.cz


Tanie noclegi

PRAGA * KARLOWE WARY * BRNO * OŁOMUNIEC * OSTRAWA * CZESKI KRUMLOW


Wyposażenie samochodu

Wyposażenie regulowane jest przez Konwencję Wiedeńską z 8 listopada 1968 roku, która mówi, że samochody poruszające się za granicą muszą spełniać wymogi przepisów kraju, z którego pochodzą.

Oficjalnie obowiązuje tylko takie wyposażenie jakie jest obowiązkowe w kraju rejestracji pojazdu. W praktyce wszystko zależy od tego ile kto ma czasu, dlatego warto zapoznać się  z obowiązkowym wyposażeniem samochodu w Czechach:

 • kamizelka odblaskowa (często pod ręką, a nie w bagażniku; niejednokrotnie ilość kamizelek powinna być taka sama jak ilość osób, na którą pojazd jest zarejestrowany)
 • apteczka z gumowymi rękawiczkami
 • komplet zapasowych żarówek (po jednej każdego rodzaju do oświetlenia zewnętrznego i sygnalizacji)
 • komplet zapasowych bezpieczników (po jednym każdego rodzaju)
 • klucz do śrub kół i podnośnik
 • koło zapasowe
 • trójkąt ostrzegawczy

Źródło: stkolomouc.cz

Wybrane zasady ruchu drogowego

 • obowiązek całorocznej jazdy z włączonymi światłami mijania
 • obowiązek ograniczenia prędkości:
  • na terenie zabudowanym – 50 km/h
  • na terenie niezabudowanym – 90 km/h
  • na autostradach i drogach ekspresowych na terenie zabudowanym – 80 km/h
  • na autostradach i drogach ekspresowych na terenie niezabudowanym – 130 km/h
  • o ile znaki drogowe nie stanowią inaczej
 • zakaz używania telefonów komórkowych w czasie jazdy
 • osoby do 12. roku życia (lub do 18. roku życia, jeśli mają mniej niż 150 cm wzrostu) mogą podróżować na autostradach i drogach szybkiego ruchu tylko w fotelikach lub dwupunktowych pasach bezpieczeństwa. Na pozostałych drogach obowiązek ten dotyczy jedynie miejsca obok kierowcy
 • Stosowanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe dla wszystkich pasażerów.

Kary za przekroczenie dozwolonej prędkości

Przekroczenie prędkości
 zabudowany  niezabudowany
do 19 km/h, 1000
1000
od 20 do 29 km/h 2500 1000
od 30 do 39 km/h, 2500 2500
od 40 do 49 km/h, 500010000 2500
50 kilometrów na godzinę i więcej 500010000 500010000

Ceny podane są w koronach czeskich.

W Czechach dozwolony jest następujący błąd w pomiarze prędkości przez radar:

 • przy prędkości do 100 km/h  wynosi on 3 km/h
 • przy prędkości ponad 100 km/h wynosi on 3%

Oznacza to, że dopuszczalna prędkość 50 km/h zostanie przekroczona, gdy radar wyświetli prędkość co najmniej 54 km/h. Dozwolona prędkość 130 km/h zostanie przekroczona, jeśli radar wskaże co najmniej 135 km/h.

Ceny paliwa

Na dzień aktualizacji wpisu średnia cena za litr paliwa Pb95 w Czechach była o 3,8% wyższa od średniej ceny za litr w Polsce.

Na dzień aktualizacji wpisu średnia cena za litr paliwa ON w Czechach była o 2,8% wyższa od średniej ceny za litr w Polsce.

Na dzień aktualizacji wpisu średnia cena za litr paliwa LPG w Czechach była o 3,6% niższa od średniej ceny za litr w Polsce.

Źródło: globalpetrolprices.com i e-petrol.pl


Jeśli podobał Ci się wpis i chcesz być na bieżąco z kolejnymi – polub FANPAGE’A, profil na INSTAGRAMIE lub TWITTERZE. Dzięki!

10 myśli w temacie “Samochodem do Czech – przydatne informacje”

 1. czeski film.
  po co mi komplet zarowek jak czesto wymiana na drodze jest niemozliwa i bez wizyty w warsztacie się nie obejdzie? 🙂
  to juz nie polonezy i duże fiaty 😛

  Polubienie

 2. Świetne zestawienie bardzo przydatnych informacji w 1 miejscu. Dzięki. Co do żarówek to rzeczywiście, czasami jest tak, że bez odkręcenia lampy itd. się nie obejdzie, a niektóre modele wymagają masy śrubokrętów lub różnych końcówek i przedłużek aby tego dokonać.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s