Jak oszczędzać by wyjechać

W tej części bloga postaram się opisać mój sposób i moje pomysły na dodanie paru groszy do budżetu na wyprawę.  Parę tricków, które może w przyszłości pomogą Ci gdzieś wyjechać.

1. Załóż skarbonkę!

 • Najbardziej rozpoznawalna droga oszczędzania.
 • Czy działa? To zależy jak jej używasz. Sam wyróżniam kilka sposobów oszczędzania i według mnie tylko jeden przynosi znaczne korzyści.
 • Sposób 1: Zamiast pójść do kina – wrzucam 16zł do skarbonki, zamiast pójść na piwo – wrzucam 7zł. Na dłuższą metę nie ma to żadnego sensu. W życiu należy się nam jakaś przyjemność 🙂
 • Sposób 2: Wrzucamy pewną kwotę co tydzień, powiedzmy 10zł co sobotę. Łatwe do zrealizowania. W praktyce ciężko wyrobić sobie nawyk odkładania tych 10zł – albo zapomnimy, to nam się przyda na jakieś weekendowe wydatki. Planowany zysk – 520zł, realny około 200-300zł.
 • Sposób 3: Według mnie najlepszy i sam go stosuję. Codziennie zostają mi jakieś drobne z zakupów, które wrzucam do swojej świnki. Wrzucam wszystko od 2zł w dół. Czemu każdego dnia? Wyrabiam sobie nawyk, że po powrocie z uczelni sprawdzam kieszenie i pozbywam się monet. Czasami jest to 20 groszy czasami ponad 5zł. Realna oszczędność? Zależy jak bardzo konsekwentnym się jest. Z portfela znika nam miesięcznie około 80zł czasem da się to zauważyć, ale automatycznie jeśli mamy mniej pieniędzy – mniej wydajemy. Najważniejsze – NIGDY nie podkradamy ze skarbonki 😉 Rocznie zaoszczędzimy od 700 do 1100zł

2. Korzystaj z promocji bankowych

 • Promocje w bankach w ciągu ostatnich 2 lat pozwoliły zarobić mi ponad 2000zł. Maksymalnie w ciągu miesiąca w trzech promocjach jednocześnie udało mi się wyciągnąć aż 350zł. Zazwyczaj było to 50-100zł miesięcznie.
 • W ciągu dwóch ostatnich lat korzystałem z promocji Getinbanku, Inteligo, BGŻOptima, Toyota Banku, Alior Sync. Banki te wypłacają w swoich promocjach premie za łatwe do wykonania czynności: przelew przez telefon, zapłacenie rachunków przez telefon, przelew określonej ilości pieniędzy na konto, wydanie odpowiedniej kwoty miesięcznie lub zrealizowanie określonej ilości transakcji.
 • I tak np. Inteligo zwracało 50zł miesięcznie za 4 transakcje rozliczone danego miesiąca – łatwe? Łatwe. Getinbank oddawał do 1,8zł za litr zatankowanego paliwa – do 50zł miesięcznie czy oferował 200zł za opłacenie rachunków przez aplikacje mobilną. Toyota bank zwracał aż 10% za zakupy przy płatności kartą.
 • Obecnie jest kilka ciekawych ofert banków, trzeba umiejętnie szukać i czytać regulaminy promocji, nie zawsze jesteśmy w stanie spełnić wszystkie kroki do osiągnięcia premii. Bo po co brać udział w promocji gdzie za każde wydane 500zł dostajemy 50zł, jeśli miesięcznie wydajemy maksymalnie 300zł?
 • Wszystkie nieużywane konta bankowe należy zamykać. A może promocja się powtórzy i nie będziemy mogli już założyć konta w danym banku bo nadal je tam mamy i stracimy szansę na 50-200zł?

3. Picie wody z kranu

 • Jeśli pijesz około dwóch litrów wody butelkowanej dziennie (732 litry wody rocznie), przy średniej cenie butelki 1,5l równej 1,8zł (ceny wahają się od 1,4zł do 2,2zł) – wydajesz około 880zł rocznie.
 • Pijąc wodę z kranu zapłacimy odpowiednio 9,55zł za metr sześcienny wody (Kraków), przy naszym spożyciu 732 litrów zapłacimy odpowiednio 6,99zł
 • Szklanka wody butelkowanej kosztuje 0,24zł
 • Szklanka wody z kranu kosztuje 0,0019zł
 • Pijąc wodę z kranu zamiast butelkowanej oszczędzimy aż 873zł rocznie -> 4-6 dniowa wycieczka do Hiszpanii z przelotem w dwie strony.
 • Niestety nie w każdym mieście mamy dostęp do wody zdatnej do picia.

4. Pozbądź się nałogów

 • Piwo raz w tygodniu to jeszcze nie zbrodnia, w tym podpunkcie zajmę się nałogiem palenia. Koszt jednej paczki papierosów to około 12-13zł.
  • Paląc 1 papierosa dziennie tracisz rocznie  238zł -> Weekend w Berlinie z przejazdami, tydzień w Kambodży z noclegami i wyżywieniem, bez przelotów.
  • Paląc 1 paczkę tygodniowo tracisz rocznie 676zł -> 4-dniowy wypad do Gruzji, weekendowe zwiedzanie Rzymu z przelotami i noclegami
  • Paląc 2 paczki tygodniowo tracisz rocznie 1352zł ->Weekend w Dubaju, tydzień na plażach Hiszpanii, dwa tygodnie wakacji w Bułgarii.
  • Paląc 10 papierosów dziennie tracisz rocznie 2366zł -> Tydzień w Dubaju, wakacje all inclusive w Egipcie/Tunezji
  • Paląc 1 paczkę dziennie tracisz rocznie 4758zł -> miesięczny wypad do Azji płd.-wsch., dwutygodniowa wycieczka na Safari w RPA, każde z przelotami.
  • Paląc jakąkolwiek ilość papierosów tracisz cenny czas życia, który mógłbyś przeznaczyć na podróż w nowe miejsca.

W przyszłości postaram się rozbudować tę listę.

3 myśli w temacie “Jak oszczędzać by wyjechać”

 1. Wydaje mi się że na pewnych rzeczach warto wprowadzać sobie dyscyplinę i oszczędności (np. ograniczenie/rzucenie nałogów), w innych natomiast korzyści są stosunkowo nieduże. Ciekawym rozwiązaniem są „savery” w bankach – oszczędzanie jest wówczas automatyczne, nie trzeba o tym pamiętać.

  Polubienie

 2. Ja rozpocząłem odkładać jakiekolwiek 9 lat temu i to stopniowo po niedużej sumie 90 zł miesięcznie sądzę że każdy jest w stanie tyle oszczędzić i jak się okazało ostatnimi czasy sprawdzam rachunek i mam aktualnie blisko 8 000 zł oszczędności i w dalszym ciągu oszczędzam lecz planuję w tym momencie oszczędzać około 190 złotych i troszkę przyspieszyć. Zebraną sumę chcę przeznaczyć na wyjazd za granicę. Z pozoru drobne sumy po pewnym okresie dają dużą kwotę.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: